تفاوت دوره های آکادمیک با دوره های کاربردی (MBA و DBA) و تأثیر آن بر رشد و توسعه مشاغل

تفاوت دوره های آکادمیک و دوره های کاربردی

در این مقاله قصد داریم پیرامون تفاوت دوره های آموزش آکادمیک با دوره های کاربردی مطالبی را عنوان نماییم. همچنین راجع به تفاوت نوع دروسی که در مراکز آکادمیک کشور تدریس می شود با دروسی که به‌ صورت کاربردی و آزاد ارائه می شوند صحبت کنیم. مختصری نیز اشاره به نیازهای واقعی مورد انتظار از فارغ التحصیلان دوره های کاربردی MBA و DBA خواهیم داشت.
چرا برای ادامه تحصیل، وقت و انرژی در نظر می گیریم و هزینه می پردازیم؟
اکثر افراد زمانی که تصمیم به ادامه تحصیل در سطوح بالاتر و به خصوص تحصیل در مراکز دانشگاهی می گیرند، با این فکر و امید پا به این عرصه می گذارند که در حیطه رشته مورد علاقه شان بر علم و دانایی خود افزوده و توانایی به کار بستن و اجرایی نمودن دانسته هایشان را در مراکز دانشگاهی کسب نمایند؛ اما اساساً تجربه نشان داده که در واقعیت ممکن است این افراد به چنین نتیجه ای نرسند. یکی از عوامل که عموماً از ضعف های دوره های آکادمیک به شمار می رود توجه کمتر به پرورش و رشد ایده و خلاقیت در افراد می باشد. علاوه بر آن مطالبی که در دانشگاه ها به دانشجویان آموزش داده می شود، اغلب مطالبی تئوریک بوده که در تجربه واقعی، کمکی نکرده و واقعیت شرایط کاری چیزی فراتر از محتوای تئوری آموزش داده می باشد.
مراکز آموزش آکادمیک یا مراکز آموزش کاربردی؟
در کنار مراکز آموزش عالی که عمدتاً به تولید علم منهای تجربه مشغول می باشند، مراکز آموزش کاربردی نیز وارد عرصه آموزشی کشور شده و در آموزش علمِ مفید و کاربردی به دانشجویان خود، برنامه ریزی و تلاش می نمایند. مؤسسات آموزش کاربردی در راستای بالا بردن سطح علم و عمل افراد، از اساتیدی بهره گیری می نمایند که ایشان، خود افرادی با تجربه و با سابقه چندین و چند ساله در امور اجرایی رشته مورد تدریس می باشند.
در مراکز آموزش آکادمیک شرایط تحصیل در مقاطع تحصیلی همچون MBA یا مدیریت کسب و کار فراهم شده است؛ اما به دلیل حکم ‌فرما شدن شرایط تدریس تئوری و نظری نتیجه نهایی از تحصیل در این دوره های آکادمیک مطابق با انتظار اولیه افراد از ورود به این دوره ها و نیز مطابق با نیاز جامعه از کارایی فارغ التحصیلان این دوره ها نیست و در نهایت این نیازها تأمین نمی گردند؛ در نهایت اینگونه خواهد بود که جامعه علی رغم برخوردار بودن از افراد تحصیل کرده در این رشته ها، در عمل با کمبود نیروی مجرب و کارآزموده مواجه می شود.
از شرکت کنندگان در دوره های MBA و DBA چه انتظاری می رود؟
آنچه که افراد را به شرکت در دوره های MBA و DBA علاقه مند می کند، نیازمند بودن ارگان ها و مراکز مهم و فعال در حیطه های صنعتی، تجاری، تولیدی و غیره است که می بایست خود را با سرعتی که دنیای امروز به ‌صورت شتابان رو به سوی توسعه و پیشرفت می رود، وفق دهد. در راستای این هدف می بایست مدیرانی برای پیشبرد اهداف نهاد مورد نظر به کار گرفته شوند که از میزان کافی علم و تجربه و آگاهی و آینده نگری برخوردار باشند تا بتوانند برای کمک به توسعه و پیشرفت سازمان خود خوب فکر کنند، به خوبی تصمیم گیری نموده و در زمان خوب و مناسب عمل نمایند.
مباحث مهمی که در ضمن برگزاری دوره های MBA و DBA می بایست به آنها پرداخته شود:
در واقع در دوره های کاربردی، می بایست برای آموزشِ تک تک موارد زیر وقت و انرژی در نظر گرفته شود:
علاقه‌ مند کردن دانشجویان در حوزه های ارزش آفرینی
توانمند سازی دانشجویان در مباحث کارآفرینی و آینده پژوهی
ایجاد و تقویت روحیه کار تیمی و تشکیل گروه های کاری کارآمد
ایجاد و تقویت روحیه پرسشگری و تحقیق گری در عرصه کسب و کار
و ...

  1. فرهیخته گرانقدر؛ جهت تماس سریع، لطفاً مشخصات خود را وارد نموده تا کارشناسان آموزش در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر