خصوصیات مهم رهبران موفق دنیا در کسب‌ و کار

خصوصیات مهم رهبران موفق دنیا در کسب‌ و کار

برای داشتن کسب‌ و کار موفق ابتدا باید ویژگی و خصوصیات رهبران موفق را در کسب‌ و کار بشناسیم. آشنایی با تفاوت رهبران با مدیران می‌تواند ما را در ایجاد کسب‌ و کار موفق یاری کند و این دید را به ما بدهد که بین مدیر و رهبر کدام‌ یک در کسب‌ و کار خود موفق‌تر هستند.

بررسی رهبری در کسب‌ و کار به‌جای مدیریت در کسب‌ و کار
برای این که بتوانیم رهبری و مدیریت در کسب‌ و کار را با یکدیگر مقایسه کنیم ابتدا باید بدانیم که فرق یک رهبر با یک مدیر چیست؟ کدام ویژگی رهبر باعث می‌شود تا رهبری را به‌ جای مدیریت در کسب‌ و کار قرار دهیم؟ رهبران موفق چه ویژگی داشتند؟ و سؤالاتی از این قبیل که ذهن ما را برای انتخاب مدیر یا رهبر موفق بودن درگیر می‌کند. شما چه فکر می‌کنید؟ فکر می‌کنید می‌توانید یک رهبر موفق باشید یا یک مدیر موفق؟ اگر در پاسخ به این سؤال تردید دارید همراه ما باشید تا به پاسخ دست‌یابید.

تفاوت رهبران با مدیران
رهبران موفق و مدیران مهارت‌های مخصوص خود را دارند. مدیر مهارت‌های مورد نیاز برای مدیریت منابع، و رهبر مهارت‌های مورد نیاز برای مشارکت و ایجاد انگیزه را دارد. مدیر باید کمک کند مجموعه به سمت نظام‌مند شدن حرکت کند و فعالیت‌های مجموعه در قالب مدیریتی به‌ صورت فعالیت‌های نظام‌مند خواهد بود. ولی رهبری دقیقاً نقش مربی‌گری را ایفا می‌کند و مانند کارکنانِ مجموعه در گروه حضور دارد. رهبر با مشکلات و خواسته‌های گروه مواجه است و خودش باید بیشتر از اعضای گروهش کار کند. بنابراین مهارت‌های مدیریتی و رهبری را تفکیک می‌کنیم. زمانی که رهبر درون گروه مشارکت می‌کند باید ویژگی‌های رهبری خود را نشان دهد. منافع گروه را به منافع خود ترجیح دهد. مدیر زمانی تبدیل به یک رهبر می‌شود که بین گروه حضور پیدا کند و کارهای خود را تنها پشت میز کار خود انجام ندهد. یک رهبر موفق شخصیت و خصوصیات گروه خود را می‌شناسد و به‌راحتی می‌تواند در آن‌ها انگیزه ایجاد کند و آن‌ها را به نوآوری و خلاقیت در کار تشویق نماید. درحالی‌که یک مدیر هیچ اطلاعی از کارکنان گروه خود ندارد.

خصوصیات رهبران موفق کسب‌ و کارهای دنیا
داشتن اعتماد به‌ نفس و شجاعت، توان کنترل خود قبل آر کنترل دیگران، رعایت عدالت و انتخاب افراد بر اساس شایستگی آنها، برنامه‌ریزی، همدلی و همدردی با اعضای گروه، کار گروهی و تشویق به همکاری، تسلط بر امور، مسئولیت‌پذیری، قاطعیت در تصمیم‌گیری از خصوصیات رهبران موفق کسب‌وکارهای دنیا است. اگر این ویژگی‌ها را در خود می‌بینید و یا برای دست یابی به آن تلاش می کنید، بدون شک می‌توانید یک رهبر موفق باشید.

  1. فرهیخته گرانقدر؛ جهت تماس سریع، لطفاً مشخصات خود را وارد نموده تا کارشناسان آموزش در اولین فرصت با شما ارتباط برقرار نمایند.
  2. نام و نام خانوادگی*
   ورودی نامعتبر
  3. آدرس ایمیل*
   ورودی نامعتبر
  4. شماره تماس*
   ورودی نامعتبر